8. tasmánský tygr (rok vyhynutí 1936)
Mezi oblasti jeho výskytu se řadila Tasmánie, Austrálie a Nová Guinea. Patřil mezi poslední druh vakovlků. Tasmánský tygr začal pomalu vymírat a posledním místem výskytu byla právě Tasmánie. Později však jeho druh vymřel úplně.
Příčina vyhynutí mohla být způsobena lovem těchto zvířat, důsledkem nemocí a zásahem lidí do jejich životního prostředí. Vzhledem mohl připomínat hyenu. Vypadal jako velký pes s krátkými chlupy a ztuhlým ocasem. Jeho kožich byl pokrytý až jedenadvaceti výraznými prvky v oblasti zad až po ocas.
9. koroun bezzubý (rok vyhubení 1768)
Koroun bezzubý se řadil mezi mořské savce. Byl jediným žijícím druhem sirén, který žil ve studených vodách. Před chladem jej chránila kůže, která byla 7 cm silná. Poprvé byl objeven v roce 1741 ztroskotanci na ostrově, pro které se stal potravou. Získali tak chutné maso a tuk.
Korouni vážili kolem 4 tun a jejich délka se pohybovala kolem 7 metrů. Na vytažení tohoto stvoření z vody bylo zapotřebí 30 mužů. Důvodem vyhynutí byl lov. Poslední žijící koroun byl zabit v roce 1768. Stihli jsme tento druh vymýtit jen 27 let po jeho objevení.
10. zebra kvaga (rok vyhynutí 1883)
Jednalo se o druh stepní zebry, která připomínala svým vzhledem napůl zebru a napůl koně. Od klasických zeber se lišila tím, že typické pruhy měla pouze na hlavě a krku.
Byla vyhubena v 19. století. V této době se vyskytovala na břehu řeky Orange v jižní Africe. Důvodem vyhynutí tohoto savce byl opět člověk – hromadné vybíjení bylo tak rychlé, že zoologové nestihli na tuto situaci zareagovat a vytvořit chovná stáda v zajetí. Poslední kvaga zemřela v roce 1883 v amsterdamské zoo. Stádo, které zde žilo, bylo již velice staré a zebry se nebyly schopné dále rozmnožovat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
TOP 10: Největší zvířata na světě
TOP 10: Nejjedovatější zvířata na světě