5. Mývalové
Mýval není jen to roztomilé zvířátko s huňatým ocáskem a přitroublým výrazem. Nicméně moc zkoumat se nedá – je velice obtížné udržet mývala v kleci. Rád utíká a krade různé věci.
V jednom experimentu byli seskupeni mývalové, krysy, psi a děti. Měli poznat, která žárovka se rozsvítí. Mývalové to dokázali, aniž by se na žárovky vůbec podívali, čehož byly schopné také pouze děti. Také bylo prokázáno, že dokážou rozpoznat různé předměty pomocí svých malých tlapek pouze po hmatu, což umí jenom málo zvířat.
6. Vrány
Ptáci jsou očividně velmi inteligentní tvorové. Mozek vrány je také opravdu hodně malý – dal by se přirovnat k delfíní oční bulvě. I přesto jsou ale vrány opravdu chytrá zvířata. Dokážou používat nástroje, rozpoznávat lidi, a dokonce si mezi sebou mohou dělat srandu.
Je prokázáno, že jsou opravdu empatické. Umí rozpoznat emocionální a duševní stav ostatních příslušníků svého druhu. V experimentu dostala sojka západní (příslušník čeledi krkavcovitých) příležitost ukrýt nějaké jídlo za přítomnosti jiného ptáka nebo bez něj. Bylo zjištěné, že v případech, kdy byl přítomen jiný pták, a hrozilo tedy riziko krádeže zmíněné potravy, sojka vždy přesunula potravu do jiné skrýše, pokud k tomu měla příležitost.
7. Chobotnice
Chobotnice jsou pro svou inteligenci často zkoumané vědci po celém světě, a byla již provedena řada pokusů. Nejzajímavější je test s lahví, do níž byla umístěna ryba a dána chobotnici. Ta dokázala lahev otevřít a rybu osvobodit. Z toho plyne, že chobotnice je schopná pozorovat a učit se podle toho, co ve svém okolí vidí.