5. Vaše myšlenková mapa
Máte rozmyšlené téma, v diáři máte vyhrazený čas na psaní, hlavní postavy jsou vám již blízké. Teď je třeba navrhnout si v myšlenkové mapě samotný děj a jeho konec. Neznamená to, že v této mapě rozuzlíte na první dobrou celou zápletku, ta se nejspíš objeví i ve vaší hlavě až během psaní. Ten základní děj by ale měl být jasný hned od začátku.
Při myšlenkové mapě nespěchejte, dejte si čas na rozmyšlenou a celý děj tvořte klidně několik týdnů, ještě před tím, než se pustíte do prvních řádků knihy.
6. Všechny myšlenky si zapisujte
Už při psaní myšlenkové mapy vás určitě napadne mnoho tipů, detailů a příběhů, na které nechcete zapomenout. Pro takový případ je nejlepší pořídit si autorský deník nebo menší zápisník, kam si všechny tyto poznámky můžete zapisovat. Nejvíce vás toho napadne ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Proto nezapomínejte zápisník nikdy doma a noste ho neustále při sobě. Zapisujte si myšlenky hned, než se rozplynou.
Většina autorů má dokonce zápisníky dva. Jeden leží na nočním stolku a své nápady si zapisují těsně před spaním (právě před spaním nám totiž často padají do hlavy ty nejlepší nápady). Druhý nosí po celý den v kapse či kabelce a používají jej v práci, při přejezdu městem nebo třeba na nákupu.
7. Uvědomte si, proč chcete knihu napsat
Na začátku samotného psaní je dobré vědět, proč to vlastně děláte. Důvody mohou být čistě osobní, možná chcete knihou předat důležitou myšlenku nebo ponaučení. Tuto myšlenku a důvod si zapište tučně klidně na první stranu vašeho zápisníku. Budou se vám hodit ve chvíli, kdy psaní budete chtít vzdát. Motivace je velmi důležitou součástí ve chvíli, kdy vám dojdou slova, síla nebo nervy, zatímco se snažíte napsat knihu.