Už jsme zde měli článek TOP 10 Zvláštnosti o kávě, ale co třeba zajímavosti o čaji? Jste přesvědčeni, že o něm víte vše? Je hned po vodě nejvíce oblíbeným nápojem na světe. Patří k němu i mnoho tradic. Pojďme si nějaké vysvětlit.
10 Čaj o páté
Jde o zvyk pití čaje v 5 hodin odpoledne. Většina lidí si myslí, že tento zvyk pochází z Anglie. To je omyl. Tento zvyk vznikl ve Francii, angličané si ho jen převzali. V Československu se také pořádali čaje o páté, šlo o setkávání mládeže, na kterých se údajně nepil alkohol.
9 Účinky čaje
Je opěvován intelektuály a jeho blahodárné účinky na lidský organismus jsou garantovány mnoha vědeckými studiemi. Zahání únavu, zvyšuje imunitu těla vůči chorobám. Jeho pravidelné popíjení prokazatelně prodlužuje život.
8 Producenti čaje
Mohlo by se zdát, že největším producentem čaje je Čína. Zde se čaj začal ve velkém pěstovat. Objeven byl ale v Indii. Tyto dvě mocnosti se předhání v produkci. Jako největší vývozce se uvádí Indie. Rozdíl je tak malý, že není poznat kdo má opravdu toto prvenství.
7 Čajoví experti
Čajoví ochutnávači jsou opravdovými mistry ve svém oborů. Z mála dokáží zjistit i ty nejpodrobnější informace o právě ochutnávaném čaji, jako například: kde se čaj pěstuje, v jaké nadmořské výšce nebo na jakou světovou stranu byl čaj nakloněn.
6 Obsah kofeinu
Jeden šálek čaje, obsahuje více kofeinu než jeden šálek kávy. Zvýšená konzumace kofeinu může být nebezpečná. Pokud si dáte šálek čaje, kofein se vám v těle uvolňuje postupně, tak získáte energii na více hodin než z jednoho šálku kávy.
5 Ledové čaje
Ledové čaje jsou žádaným drinkem v letních měsících. Dejte si však pozor jaký ledový čaj si koupíte. Pravý by měl být velmi silný, oslazený medem či cukrem. Chladit se má jen kostky ledu, které se do něj přidávají ještě když je čaj teplý. Ostatní přeslazené vody se za ledový čaj jen vydávají.
4 Čaj s mlékem
Ve Velké Británii se pil a pije čaj s mlékem. Většina lidí si neumí představit, že by ho s mlékem vypili. Ale v Británii na něj nedali dopustit. Proč ale? Nejednalo se o to, že by jim čaj takto lépe chutnal. Mléko do něj museli přilévat kvůli nekvalitnímu porcelánu, který po nalití horkého čaje popraskal. V některých místech se stále preferuje takto ochucený čaj.
3 Oblíbenost
Ačkoli se zdá, že v době Coca-Coly a záplavy dalších nápojů rozličných barev a chutí se čaj nepije nebo není tak oblíben. Omyl je pravdou čaj zůstává hned po vodě druhým nejrozšířenějším nápojem na světě. Téměř všude, kde, člověk na svých cestách usedne k odpočinku, je mu k občerstvení nabídnut právě šálek čaje.
2 Denní spotřeba
Na celé zemi se denně vypije až 3 miliardy šálků čaje. Nejvíce jde o černý čaj, ale do popředí se dostává i čaj zelený. Mezi přední konzumenty patří Amerika, Afrika, Rusko, Japonsko, Asie, Indie a Francie.
1 Nejdražší čaje na světě
Darjeeling – čaj pro vyšších vrsty
Jde o bílý čaj z Bengálska. Pěstuje se ve výšce 2 500 metrů nad mořem. Díky tomu získává svou jedinečnou chuť. Jeden šálek vás přijde na 200 korun.
Čaj z pandího trusu
Čajovníky jsou hnojeny pandím trusem, který je velmi bohatý na živiny. Ty mu dávají unikátní aroma. Za rok se vyprodukuje jen půl kilogramu tohoto čaje, aby byl opravdu exkluzivní. Kilogram lze zakoupit v přepočtu za 1,5 milionu korun.
Čaje z Kláštera
Wu Kung Zelený čaj, pěstovaný v buddhistickém klášteře Wu Kung. Podle legendy si tento čaj oblíbil čínský Císař a veškerá produkce kláštera putovala na jeho dvůr. Pěstuje se stále a v současnosti jen na osmnácti keřích. Půl kilogramu pravého čaje lze zakoupit za 2, 25 milionu korun. Krabičku napodobeniny “jen” za 30 000 Korun.
Stále si myslíte, že je čaj jen obyčejný nápoj? Pro většinu kultur je pití čaje rituál. Udělejte si někdy radost a kupte si opravdu kvalitní čaj, vychutnejte si jeho aroma. Budete pak svěží a plní energie. Kvalitní dobré čaje nemusí být jen výsadou v Indii, Číně nebo Velké Británii.
Zdroje: Wikipedia.org, Unitea.cz, Svet-caje-kavy.webnode.cz