Víno, lahodný to mok! V dnešním TOP 10 žebříčku očekávejte nejen prospěšné informace a zajímavosti, ale opět i nějaké ty perly!
10. Jak vzniká barva vín?
Téměř všechny vinné hrozny produkují čistou šťávu. Červeného vína dosáhneme z fermentace slupek hroznů. Bílá vína mají svou světlou barvu proto, že jsou obvykle fermentovaná pouze ze šťávy. A nakonec růžová vína jsou vyráběna nejčastěji z odrůd modrých hroznů metodou krátkého naležení rozemletých hroznů neboli rmutu, přičemž se nechá naležet o kratší dobu než víno červené právě proto, aby docílilo tohoto růžového odstínu.
9. Proč se doporučuje sklenicí s vínem před degustací zakroužit?
Často to vídáte ve filmech. Než se jedinec napije lahodného moku, krouživým pohybem víno ve sklenici rozvlní. Dělá se tomu proto, aby se lépe dostal do nápoje kyslík, který zapříčiní, že se lépe uvolní jeho specifická vůně.
8. Proč zrovna korek?
Korek je k zátkování vína zcela tradiční. Využívá se především z důvodu motta: „Příroda vyrobila a ověřila korek jako ideální materiál pro výrobu vinného uzávěru“. Co to vlastně korek je? Jedná se o vysušenou, slisovanou kůru dubu korkového, který se nachází v oblasti Středozemního moře, načež se tato hmota ještě vaří v horké vodě. Úžasná je jeho trvanlivost, která činí až 25 let! Druhou velkou výhodou je existence mikropórů, které způsobují mikroventilaci, jež napomáhá k lepšímu zrání vína.
7. Jakou sklenici zvolit pro pití vína?
Nejvhodnější jsou sklenky z krystalového, čirého, průhledného skla, s dostatečně dlouhou nožkou s kruhovou základnou. Objem sklenice by se měl pohybovat mezi 250 – 350 ml, přičemž druhá varianta je optimální. Samotné víno je nejlepší nalévat v množství 70 – 80 ml, aby bylo možno vínem dostatečně protáčet. Tak tohle je teprve základ! Pro každý druh vína se doporučuje jiná sklenice. Pro bílá vína je ideální tulipánovitě tvarovaná sklenka, pro červená vína je nejvhodnější taková sklenka, aby byla ve spodní části otevřenější než u otvoru a pro šumivá vína je určená vysoká, úzká sklenička flétnového tvaru, je tomu proto, aby lépe vynikla perlivost vína.
6. Co přesně je brut?
Všichni tenhle pojem známe, ale víme, co přesně zahrnuje? Brut je suché šumivé víno, ve kterém může být zbytkový cukr v maximální míře 15 g na litr. Někdy se setkáváme s extra brutem, v tom případě mluvíme o velmi suchém šumivém víně do 4 g/l cukru.
5. Kolik kalorií vypiju s jednou sklenkou vína?
Kalorické tabulky tvrdí, že když si dáme 2 dl červeného vína, spořádáme tím cca 130 kcal, u vína bílého suchého to činí cca 105 kcal, u růžového vína můžeme počítat s cca 144 kcal a u šumivého s cca 150 kcal. Pro srovnání takový cheeseburger od McDonald’s má v sobě cca 300 kcal.
4. Ženy mohou mít lepší sex!
Je to vůbec možné? Narazili jsme na zajímavou informaci! Jedna italská studie přišla se závěrem, že ženy, které denně vypijí dvě sklenky vína, mají lepší sex, než ty, které víno nepijí vůbec!
3. Římské ženy pily víno s vědomím své smrti!
Tak to vidíte, nejdřív se vám zmíníme o tom, jak mohou ženy docílit lepšího erotického zážitku požíváním vína, a teď vás poinformujeme o tom, že v dávném Řecku ho měly nebohé ženy naprosto zakázané. V případě, že manžel načapal svou ženu, jak si dopřává lahodného nápoje, měl právo se s ní kvůli tomu rozvést, případně ji dokonce zabít!
2. Jak vypadá myšina?
Zní to ve spojení s vínem hrozně, co? Nicméně, myšina je bakteriální onemocnění vín. Vzniká oxidací mladého dokvášejícího vína s malým obsahem kyselin a síry, čímž se docílí odporné vůně podobné myším výkalům.
1. Člověku, co trpí oenophobií, víno nenabízejte!
Oenophobia je totiž intenzivní strach nebo nenávist k vínu.