“To by se za Steva Jobse nikdy nestalo!”… jenže stalo. A někdy dokonce i víckrát. Ani Steve nebyl dokonalý.
Připravili jsme pro vás 10 věcí, které se v Apple příliš nepovedly.
Nutno dodat, že tento seznam je čistě mým vlastním, i když některé produkty jsou vnímány jako “špatné” také obecně.
Číslo 10 – Potichu zrušená nabíječka AirPower
Začnu relativně nedávným produktem. Nabíječka AirPower, která měla vyřešit hlavní nevýhodu všech bezdrátových nabíječek.
AirPower měla být univerzální bezdrátová nabíječka ve tvaru oválné podložky, nabíjející až 3 zařízení zaráz (třeba iPhone, Apple Watch a AirPody). Hlavní výhoda? Už byste nemuseli telefon dávat na přesné místo s nabíjecí cívkou – podložka totiž cívek měla mít 15 – 32! Nabíjecí cívky se měly překrývat a precizní položení telefonu tak nemělo hrát roli.
Problém? Tolik nabíjecích cívek v jedné tenké podložce znamená mnoho elektromagnetického rušení a tvoření velkého množství tepla. Apple se to snažil vyřešit vypínáním nepotřebných cívek a chytrým řízením spotřeby. Údajně prý dokonce implementoval A11 čip z iPhonu X pro provádění složitých výpočtů.
Tak jako tak, podložka nesplňovala vysoké standardy Applu. AirPower byla představena v roce 2017 spolu s iPhonem X. Měla jít do prodeje o rok později. O ten rok později ale byly z webu Applu veškeré zmínky o AirPower odstraněny a projekt byl nakonec oficiálně (ale potichu) zrušen v roce 2019.
AirPower tak nikdy nespatřila světlo světa. Za jejího nástupce můžeme považovat MagSafe Duo Charger z řady MagSafe příslušenství.
Číslo 9 – Nešťastné nabíjení Magic Mouse 2
Magic Mouse od Apple je známým produktem. Je součástí každého balení iMacu. Designově krásná, bezdrátová myš, která zvládá umí multi-touch gesta.
To že neergonomický tvar Magic Mouse může přinášet karpální tunely je věc vedlejší. Problém druhé verze Magic Mouse byl v nabíjení. Předchůdce používal klasické AA baterky. Aktuálně prodávaná verze má nabíjecí baterii integrovanou přímo v sobě. Trochu nešťastným je umístění nabíjecího lightning konektoru.
Ten je totiž na dolní straně. Myš sice potřebuje nabíjet jednou za pár týdnů, ale i tak vypadá myš jako želva na krunýři a nemůžete ji používat. Třešnička na dortu u myši, která se špatně drží, chybí jí druhé tlačítko a její gesta nefungují pokaždé na 100 %.
Číslo 8 – PowerBook G5 – katalyzátor přechodu na Intel
PowerBook s čipem PowerPC G5 měl být velkým úspěchem. Nikdy ale nespatřil světlo světa.
Po úspěšném Powerbooku G4 (vydaném v roce 2001) hledal Apple způsob, jak implementovat výkonnější čip páté generace “G5” do přenosného těla notebooku. G5 byl totiž úspěšně použit u výkonného desktopového PowerMacu.
Bohužel procesor G5 byl příliš velký, hodně topil a měl příliš velkou spotřebu. I když Steve sliboval PowerBook G5, nebylo technologicky možné takový procesor uchladit a hlavně živit na baterii. Toto byl další důvod, proč Apple přešel od procesorů PowerPC na Intel v roce 2005.
A nyní o 15 let později přecházíme u nových Macbooků z Intelu na ARM.
Číslo 7 – Motorola Rokr – “Motorola iPod”
Ještě před samotným iPhonem přišel Apple s telefonem. Možná byste ale nečekali, že to bylo ve spolupráci s Motorolou.
Jmenoval se Rokr E1. Byl představený v roce 2005. Jednalo se oficiálně o jediný telefon s iTunes. Práce a interface měla připomínat klasický iPod. Víc si o něm můžete přečíst třeba na iDnes.
Každopádně se říká, že po téhle špatné zkušenosti chtěl Steve Jobs udělat vlastní telefon. Steve nesnášel ovládání klasických telefonů. Také proto vznikl dotykový displej s podporou multi-touch gest pro první iPhone.
Číslo 6 – Power Mac G4 Cube – PowerMac v 8 palcové krabičce
V roce 2000 se Apple pokusil nacpat výkonný desktop PowerMac G4 do malé krabičky. Výsledek byl fascinující. Prodejní úspěch se bohužel nedostavil.
Nemůžu si pomoct, ale podle mého názoru je G4 Cube ukázka nejlepšího designu Jonyho Iva. Cube považuji za nejkrásnější počítač, který byl kdy vyroben. Bohužel ale v prodeji vydržel pouze rok. Problémů bylo několik:
- Byl dražší o 200$ než stejně rychlý Power Mac (1799$ – cca 40 000 Kč)
- U některých kusů docházelo k praskání polykarbonátového krytu počítače
- Špatná rozšiřitelnost – počítač se dal velmi snadno otevřít, ale upgradovat šel minimálně (prakticky jako Mac Pro z roku 2013)
Apple G4 Cube údajně prodal za poslední kvartál roku 2000 pouze 29 000 kusů. Ve srovnání s ostatními Macy (308 000 kusů) to byl velmi špatný výsledek. Z toho důvodu byl prodej Cube zastaven rok po jeho představení. Tak jako tak – tenhle počítač bych jednou chtěl mít doma.