TOP 10 Největší Fast-Food řetězce

5 Pizza Hut

Počet provozoven: 13400

V Americe přes 6000 provozoven, další tisíce ve více než v 94 zemích světa. V České republice zatím k vidění není, pokud se nemýlím, je to však určitě jen otázka času. Tento řetězec se může pyšnit velmi dobrou pověstí a hlavně oblíbeností jeho produktů. Samozřejmě každému dojde, že hlavní nabídkou budou pizzy. A to velké množství různých druhů a k nim samozřejmě nějaké ty přílohy, těstoviny, křídla a další. Společnost byla založena roku 1958. Nutno však podotknout, že se produkty například v Americe a Indii od svého originálu již značně liší. Specialitou zůstává takzvaná „plněná krusty“.

 

4 KFC

Počet provozoven: 16500

Pro někoho možná překvapení, v ČR dosti známá firma jako největší konkurent McDonaldu, je až na 4tém (v uvozovkách) místě. Kdo dobře sleduje reklamy na tuto značku, tak ví, že firma byla založena v Kentucky. Bylo to v roce 1930, takže už má za sebou nějakou tu historii. S firmou McDonald se táhly vleklé soudní spory o produkty a autorská práva. Nyní firma nabízí celkem přes 400 produktů, které se liší v závislosti na místě a kulturách dané země. V ČR by mělo být nyní 57 restaurací (ve výstavbě je další, v Ostravě v plánovaném obřím nákupním centru Nová Karolína). Ročně se prodá již na 915 milionů kousků kuřat.

 

3 Starbucks

Počet provozoven: 17000

Také již známá značka i v ČR, avšak většina si ve spojitosti právě s touto značkou vybaví kávu. Do jisté míry je to pravda, je největším řetězcem kaváren na světě. Své místo v našem žebříčku si zaslouží proto, protože prodává i různé sendviče a v některých prodejnách i grilované maso a další produkty. I když privátně se specializuje na kávu, je to spíše takový hybrid s fast-foodem. Některými je brána čistě jako fast-food. 11 tisíc prodejen je pouze v USA, dalších několik tisíc je po celém světě, včetně ČR. Celkem v nějakých 58 zemích světa. Založena roku 1971 a co se týče expanze, tak společnost velice úspěšně expanduje a rozšiřuje své působiště.

 

2 McDonald’s

Počet provozoven: 35000

Možná další překvapení, ale asi nejznámější fast-food na světě je na druhém místě. Sice je to jen o „pár stovek“, ale je. V Evropě je ale určitě číslem jedna. Studenti ekonomie, nebo možná i ostatní slyšeli o tzv. BicMac Indexu, který je už považován za makroekonomickou veličinu (na základě porovnání cen tohoto hamburgeru v různých státech světa). BicMac je jedním ze základních produktů této firmy. Takže zde vidíme jasný příklad, jak velké jméno tato značka opravdu má. Figuruje již ve více než 122 zemích světa, denně obslouží více než 60 milionů zákazníků. Zaměstnává více než 400 000 lidí. Založena byla v roce 1940 bratry McDonaldovými. Hlavními produkty jsou různé hamburgery, hranolky, nápoje. Firma ale už nabízí i kávu a podobné. Nevím, zda je někdo, kdo o této firmě ještě neslyšel.

1 Subway

Počet provozoven: 36000+

I tato firma je již k vidění v ČR, ale má zde zatím velmi malý význam v porovnání s Mc a nebo KFC. Založena byla sice až v roce 1965, nic méně nyní se může pochlubit tím, že se vyskytují její pobočky již v 98 zemích světa, včetně ČR. Specializují se na sendviče, hamburgery, bagety, saláty a pizzy. Největší prodejna je v New Yorku. Dlouho se na prvním místě držela společnost McDonald’s, firma Subway ji předčila v počtu provozoven až ke konci roku 2010. V následujícím roce 2012 plánuje otevření více než 2000 dalších provozoven. Pro některé možná překvapující číslo jedna, je však zcela zasloužené. Můžeme jen čekat, kdy se dostane do podvědomí lidí v ČR a na Slovensku tak, že se stane rovnocenným tržním konkurentem zatím suverénních KFC a McDonald’s, kteří těmto fast-foodovým trhům vládnou pevnou a silnou rukou.

 

To bylo vše, bystrý čtenář poznal, že všechny tyto fast-foody pocházejí původem z Ameriky. Kompletně tento styl stravování a i ten název fast-food, to všechno k nám přišlo z Ameriky. Jak je vidět, chytlo se to v Evropě poměrně dobře. Když chodím takhle po městě a vidím takové KFC, je neustále plné ať si lidé stěžují na to, že je doba zlá a že nejsou peníze, prostě vždy jsou tyto fast-foody plné hladových krků. Takže možná to má i co dočinění s tím, že takový je dnes trend, tohle dnes letí a klasické restaurace možná zažívají trošičku utrum. Není se co divit, proč by někdo čekal na jídlo, když má hlad, když ho může mít během pár chvilek a navíc teplé, chutné…Věřím, že jste si žebříček užili a máte nyní hlad, jako já. 🙂

 

Zdroje: Kuchteni.cz; Wikipedia.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share