Sport spojuje lidi. Při velkých sportovních akcích se lidé sejdou ať už v hospodách, nebo na náměstích či jiných veřejných prostranstvích jako jeden muž a fandí. A že bylo čemu fandit! Naši sportovci dosáhli úspěchů, které se nesmazatelně zapsaly do dějin sportu a to nejen u nás, ale celosvětově. Já jsem se rozhodl tyto úspěchy sepsat a těch 10 největších Vám nyní představit. Rozhodování bylo opravdu těžké, protože jak jsem řekl, za krátké trvání našeho státu je jich opravdu dost.
10 Martin Doktor (Kanoistika) – 2x zlatá medaile na OH v Atlantě (1996)
Nečekaného úspěchu se na letních olympijských hrách dočkala Česká republika, když Martin Doktor získal na kilometrové a poloviční (500m) trati zlaté medaile. Svůj olympijský úspěch již nezopakoval, ale z mistrovství světa a mistrovství Evropy má celkem 26 medailí. V roce 2000 byl také vlajkonošem České výpravy na OH v Sydney.
9 České Basketbalistky – Stříbrná medaile z mistrovství světa (2010)
Až ve finále na suverénních Američankách skončila naše basketbalová pohádka. Česká republika hostila světový šampionát ženského basketbalu a naše výprava podala naprosto skvostné výkony, které ji posunuli až do vysněného finále. V tom sice prohráli o 20 bodů (69:89) s Amerikou, ale vysloužili si velký respekt, ovace ve stoje zaplněné haly a basketbal se na tuto dobu stal v ČR sportem číslo jedna. Je to „pouze“ stříbro, ale v našem žebříčku nesmí chybět, protože nejen že má chuť jako zlato, ale i protože podceňovaný český tým ho vyhrál srdcem.
8 Roman Šebrle (Desetiboj) – Zlatá medaile na OH v Aténách (2004)
Tento rodák z Lanškrouna, který je neskutečný bojovník se dočkal v roce 2004 konečně svého olympijského snu. Navíc to bylo v olympijském rekordu. Získal ještě stříbro na OH v roce 2000 (Sydney) a dále má velkou sbírku medailí z mistrovství světa a Evropy z deseti a sedmiboje – celkem 16. Je považovaný za možná nejlepšího desetibojaře všech dob.
7 místo: Josef Váňa (Dostihy) – 8x vítěz Velké Pardubické
Mimořádný úspěch, je nejlepší postava českého dostihového sportu, to bezesporu. Proslavil se především osminásobným triumfem ve Velké Pardubické. Ačkoliv není dostihový sport příliš populární v České republice, Josef Váňa si získal velký respekt a uznání a každoročně při Velké Pardubické strhává pozornost nejen celé ČR.. To, že ji vyhrál právě 8x, je považováno za téměř nadlidský počin.
6 místo: Kateřina Neumannová (Lyžování) – Zlatá medaile na OH v Turíně (2006)
Mělo to být důstojné rozloučení s kariérou. V ten den opravdu nikdo nečekal, že by v posledním a královském závodě, tedy v závodě na 30km volnou technikou mohla sahat po medaili. Inu i posledních několik set metrů před cílem to nevypadalo. Byla na nemedailové pozici. Pak se ale stalo něco neskutečného, v cílové rovince předjela naprosto všechny a po krásném závodě a ještě hezčím finiši si nadělila a českému sportu také nádherný dárek. Ten, kdo tuto událost sledoval naživo, jistě bude souhlasit s tím, že to bylo velice emotivní a krásné. Úžasný úspěch!
5 místo: Česká hokejová reprezentace – „Zlatý hattrick“ (1999, 2000, 2001)
Obrovský úspěch a zároveň krásná vzpomínka na časy, kdy Česká republika vládla světovému hokeji. Tento úspěch jen potvrdil, jak velká hokejová země jsme. Po zlatých medailích v roce 1999 a 2000 nám stálo ve finále Finsko, které po dvou třetinách vedlo nad ČR 2:0… Ta síla a odhodlání nevzdávat se za tohoto stavu a bojovat.. Těžko hledat slova, kde se to v hlavách našich hráčů vzalo. Ale to jen dokázalo, jak velkými hráči opravdu jsou. David Moravec pak v prodloužení rozhodl o další zlaté medaili pro Českou republiku, v pořadí třetí za sebou a tomuto úspěchu se začalo říkat „Zlatý hattrick“.
4 místo: Česká fotbalová reprezentace – Stříbrné medaile z ME v Anglii (1996)
V roce 1996 se poprvé zúčastnilo mistrovství Evropy celkem 16 mužstev, mezi nimi i ČR. Po druhém místě v základní skupině jsme se přes Portugalsko a Francii probojovali až do finále, kde na nás čekali favorité z Německa. Bohužel, v prodloužení česká reprezentace prohrála, nic méně všemi podceňovaný tým, který měl samé relativně neznámé hráče dokázal, že jsme přeci jen fotbalová země. Byl to nevídaný a krásný úspěch, který je stále největším českým fotbalovým úspěchem.
3 místo: Martina Sáblíková (Rychlobruslení) – Dvě zlaté medaile na OH ve Vancouveru (2010)
Od Martiny se na OH čekalo, že doveze medaili. Cíl splnila, když získala bronz na trati 1500 metrů, což bylo velice milé překvapení, protože se specializuje na dlouhé tratě. Na trati 3000 metrů, získala zlatou medaili, která už nebyla takovým překvapením, ale favoritkou nebyla. To byla až na její královské trati – 5000 metrů, kde to jen potvrdila a získala další zlatou medaili. Tato ledová královna z Vysočiny, jak ji komentátoři nazvali, která měla v té době pouze 23 let se stala nejen jednou z hlavních hvězd celých her, ale velkým příslibem pro Českou republiku do budoucna. Její úspěch se stal celonárodní senzací.
2 místo: Jan Železný (Hod oštěpem) – 3 zlaté medaile z OH (1992, 1996, 2000)
Jan Železný už pravděpodobně nemá světu co dokazovat, protože dokázal téměř vše. Byl neomezeným králem oštěpu po více jak 12 let, byl vyhlášen sportovcem Evropy v roce 2000, je držitelem světového rekordu (98,48 metru) a jako jediný dokázal přehodit vzdálenost 95 metrů 3x. Kariéru ukončil v roce 2006 na mítinku v Mladé Boleslavi, kde se také narodil. V tomto roce se kvalifikoval ještě na ME v atletice, kde získal bronzovou medaili (85,92) a stal se tak dalším světovým rekordmanem, protože tento výkon je nejlepší v kategorii veteránů nad 40 let. Jan Železný je považovaný za nejlepšího oštěpaře všech dob. Jeho největší úspěchy jsou jednoznačně 3 zlaté medaile z třech po sobě jdoucích OH, v roce 1988 to bylo v Soulu to bylo ještě stříbro, ale poté v letech 1992 (Barcelona), 1996 (Atlanta) a 2000 (Sydney) už to byl kov nejcennější.
1 místo: Česká hokejová reprezentace – Zlatá medaile na OH v Naganu (1998)
Těžko říct, zda tento úspěch bude překonán. Česká republika nepatřila v žádném případě mezi favority, ale dokázala téměř nemožné a to porazit hvězdami nacpané výběry Ruska a Kanady a dalších. Národní týmy měly ve svých týmech ty nejlepší hráče, které mít mohly. Chci říct, že NHL pro tento turnaj uvolnila všechny své velké hvězdy, aby mohly reprezentovat své krajiny. Na základě tohoto se tomuto turnaji začalo přezdívat „turnaj století“. Po druhém místě v základní skupině, kde nás porazilo pouze Rusko nás čekal ve čtvrtfinále výběr USA. Tento zápas jsme vyhráli poměrem 4:1. Už tohle bylo poměrně překvapení, USA bylo určitě větším favoritem. V semifinále nás čekal další zámořský soupeř – Kanada, která měla neskutečně hvězdný výběr v čele s Waynem Gretzkym. Před utkáním si z nás soupeř poměrně utahoval a veřejně říkal, že nás „rozdrtí“. Průběh byl ale trošku jiný. Trefil se totiž Jiří Šlégr (guma) a vedli jsme 1:0. V té době bylo do konce utkání cca 10 minut, bohužel..minutu a 3 sekundy před koncem třetí třetiny se trefil za Kanadu Linden a bylo vyrovnáno. Rozhodnutí musely přinést až nájezdy, kde český brankář Dominik Hašek chytil všechny nájezdy a naopak Robert Reichel svůj proměnil a to znamenalo, že jsme postoupili do finále.Zde nás čekal tým, který nás dokázal ve skupině porazit – Rusko. Pro tento zápas byl hlavním rozhodčím Kanaďan a svými výroky nám dozajista chtěl oplatit semifinálovou porážku, která znamenala, že Kanada si o zlat nezahraje. Ovšem…co chytl Dominik Hašek, to bylo naprosto neskutečné, neskutečné! Tento zápas se zapsal navždy do dějin, vyhráli jsme jej 1:0, gólem Petra Svobody. Tímto jsme otevřeli zlatou bránu tohoto turnaje snů. Strhlo se celonárodní šílenství a hokejisté se pro nás stali národními hrdiny. V době příjezdu je již na letišti čekalo několik tisíc fanoušků a na Staroměstském náměstí jich se nashromáždilo podle odhadů až 140 000. Když se člověk dívá na dobové video, je pořád velice emotivní i po tolika letech. Pro mne nejkrásnější sportovní zážitek českého sportu. I v hlasování o největší sportovní úspěch, které vyhlásila Česká televize byla tato událost naprosto suverénně na prvním místě.
Mohli jsme si přečíst 10 největších úspěchů českého sportu. Je jich samozřejmě ještě více, rád bych zmínil Aleše Valentu (Akrobatické lyžování) a jeho zlatou medaili z OH v Salt Lake city, kde jako první skokan na světě dokázal skočit trojné salto s pěti vruty a uchvátil tak celý svět, nebo zlatou medaili Barbory Špotákové z OH her z Pegingu, nebo poslední úspěch českého hokeje – zlato z MS v roce 2010, kde jsme byli naprostým překvapením. Tyto události se bohužel do žebříčku nevešly, ale nebojte se, že o nich nevíme. Je to ale opravdu složité najít těch správných 10. Věříme, že události, co se do top 10 dostaly, si své místo právem zaslouží.