V tomto článku jsme se zaměřili na 10 věcí, které se mohou pyšnit přívlastkem největší na světě, ať už se jedná o největší letadlo, bazén, zoo nebo třeba jeskyni. Výběr obsahuje nejzajímavější věci jak z oblasti lidských výtvorů, tak i přírodních úkazů.
10 Obrazovka
Arena Corinthians v Sao Paulu v Brazílii je opravdu velká budova – jedná se o 11. největší fotbalový stadion v Brazílii. V čem je však první na celém světě je velikost obrazovky umístěné na jeho přední straně.
20 metrů vysoká, 170 metrů široká obrazovka, skládající se z 34 000 LED diod je tak snadno největší obrazovkou na světě.
9 Vakuová komora
Tyto komory slouží k testování podmínek ve vesmíru. Komora, o které se budeme bavit je tak velká, že je v ní možno testovat na pravé kosmické lodi. Nazývá se Plub Brook a je postavena v Sandsuky, Ohio.
Plub Brook je vysoká 37 metrů a její objem je neuvěřitelných 25 000 metrů krychlových. Pokud si tuto ohromnou velikost chcete lépe představit, mrkněte na film Avengers – úvodní scéna, ve které Loki ukradne Cosmic Cube, je celá natočena právě v této vakuové komoře.
8 Venkovní bazén
Většina hotelových bazénů nejsou nic extra – spíše jsou známé tím, že jsou malé, často přeplněné a mělké. Návrháři venkovního bazénu v San Alfonso Del Mar Resort v Chile se za každou cenu chtěli těmto přídavným jménům vyvarovat, ale trochu to přepískli a vznikl tak největší venkovní bazén na světě.
Tento obří bazén, který se táhne po celé délce hlavní pláže letoviska, pokrývá plochu 80 937 metrů čtverečných, je přes 900 metrů dlouhý a jeho největší hloubka činí 35 metrů – což z něj dělá i nejhlubší bazén na světě. V bazénu je 66 milionů galonů vody a pohltit by mohl až 20 velkých olympijských bazénů. Postavit ho trvalo 5 let a cenově vyšel na 1 miliardu dolarů. Jeho údržba však stojí další 4 miliony dolarů ročně.
7 Letadlo
To, co vidíte na obrázku výše, je ukrajinské letadlo AN-225 Mriya, které zrovna převáží ruský raketoplán. Toto největší letadlo na světě je schopno nejen přepravit stovky tun nákladu a kompletní koncertní haly, ale je to také letadlo, které vám dokáže přepravit jiné letadlo – i Boeing 737 se vejde do jeho nákladového prostoru.
Bylo postaveno v roce 1988 a okamžitě se stalo bezkonkurenčně největším (bylo zhruba o 50% větší než druhé největší) letadlem na světě. Toto prvenství si Mriya drží dodnes.
6 Jeskyně
V roce 2009 přivedl místní farmář skupinu britských průzkumníků ke vchodu do jeskyně, kterou našel před lety ve vietnamském národním parku Phong Nha-Ke Bang. A jeskyně to nebyla ledajaká. Jak se později zjistilo, jedná se o největší jeskynní prostor, který byl dosud nalezen.
Jeskyně dostala jméno Sơn Đoòng a její největší místnost je více než 5 kilometrů dlouhá, téměř 300 metrů vysoká a 150 metrů široká.
5 Vodopády
Vodopády Inga, které se nachází blízko města Kinshasa v Kongu, rozhodně nejsou nejvyšší vodopády na světě. Vlastně k tomu nemají ani blízko – jejich nejdelší spád vody je žalostných 21 metrů. Pro představu – nejvyšší vodopád na světě má spád přes 1 kilometr. I přes tuto nechvalnou statistiku si vodopády Inga drží prvenství v pohybu vody. Za daný časový úsek zde proteče více vody než v kterémkoliv jiném vodopádu na světě, mnohem více.
Když se řekne největší vodopády, mnohým z vás se pravděpodobně vybaví Niagarské nebo Viktoriiny vodopády. Pokud se však na vše podíváme v číslech, tak vidíme, že Viktoriiny vodopády mají průtok přibližně 1100 metrů krychlových za sekundu, Niagary okolo 2500 metrů krychlových a vodopády Igna neuvěřitelných 26000 metrů krychlových! Ještě pro doplnění, v této statistice jsou Niagarské vodopády na 11. a Viktoriiny na 15. místě na světě.
4 Zoo
Jestliže se budeme bavit o největší zoo na světě, měli bychom pravděpodobně brát v úvahu 2 faktory – velikost území a počet zvířat.
Pokud se zaměříme čistě jen na ten první zmíněný, zjistíme, že největší zoo, co se týče rozlohy území, je se svými 50 000 kilometry čtverečnými Red McCombs Wildlife v americkém státě Texas. Je zde však jen pouhých 20 druhů zvířat.
Jestliže však vezmeme v úvahu oba tyto faktory, tak za největší zoo na světě můžeme jednoznačně považovat Henry Doorly Zoo v Omaze, Nebraska. Tato zoo se rozkládá na ploše 500 000 metrů čtverečných, což je sice mnohem méně než Red McCombs, ale za to zde najdeme přes 17 000 zvířat (= okolo 960 různých druhů).
3 Solná pláň
Solná pláň Salar de Uyuni se nachází v jižní části Bolívie v blízkosti hřebenu And, ve výšce téměř 3 600 metrů. Plocha, na které se rozkládá je ohromná – přes 10 000 kilometrů čtverečných.
V tomto území je samozřejmě mnoho soli, ale to není všechno. Salar de Uyuni pod svým povrchem skrývá také obrovské zásoby lithia – podle odhadů až polovinu veškerých světových zásob. I přes to, že tato oblast vypadá mimořádně pustá, je to domov asi 80 druhů ptáků, včetně jednoho z největších druhů růžových plameňáků na světě.
2 Elektrárna
Elektrárna Tři Soutěsky, která byla vybudovaná na řece Jang-c’ v Čínské Lidové Republice je největší elektrárnou na světě. Oficiální náklady na vybudování Tří Soutěsek – elektrárny, hráze a vodní nádrže – se vyšplhaly až na 25 miliard dolarů (říká se však, že skutečné náklady byly ještě mnohem vyšší). Tato elektrárna začala s výstavbou v roce 1994 a v roce 2006 byla dokončena. Nutno také říci, že v rámci tohoto projektu bylo vystěhováno z oblasti řeky Jang-c’ více než milion lidí!
Číselné údaje Tří Soutěsek jsou však ohromující – 2.4 km na délku, 180 na výšku a elektřiny dokáže vyrobit tolik, co 18 jaderných elektráren dohromady. Její kapacita je neuvěřitelných 22 500 megawattů, přičemž její nejbližší konkurent, elektrárna Itaipú, je na „pouhých“ 14 000 megawattech.
1 Budova
Čínská stavba New Century Globe Center se může pyšnit titulem největší budova na světě. Toto ohromující obchodní centrum se rozkládá na ploše neuvěřitelných 1.8 milionu metrů čtverečních
Tato stavba byla dokončena za 3 roky a kromě obchodů zde najdete například také kino IMAX, kompletní repliku středomořské vesnice, kluziště nebo třeba aquapark.
Zdroj: Listverse.com