3 Útěk z věznice Maze
Největší útěk Velké Británie se odehrál 25. září roku 1983, kdy se z vězení podařilo uprchnout 38 členům Irské republikánské armády (IRA). Jeden vězeňský dozorce zemřel v důsledku útěku na infarkt a dalších 20 bylo zraněno, včetně 2, kteří byli postřeleni zbraněmi, jež se uprchlíkům podařilo do vězení propašovat.
Vězení Maze bylo považováno za jedno z nejlépe zabezpečených v celé Evropě. Kromě všude přítomných 4,5 metrů vysokých plotů, zde stály také, kolem každého bloku, 5,5 metrů vysoké betonové zdi s ostnatým drátem. Všechny brány v komplexu pak byly zkonstruovány z masivní oceli a ovládány elektricky.
Krátce po 2:30 vězni obsadili jeden blok a vězeňské dozorce drželi jako rukojmí. Někteří vězni se oblékly do dozorčích úborů a vyčkali na příjezd nákladního auta, které vezlo zásoby potravin. Řidiči oznámili, že jim pomůže s únikem, přivázali mu nohu ke spojce a dali příkaz, kam je má odvést. V 3:50 náklaďák se všemi 38 uprchlíky opustil blok a chvíli na to i celou věznici.
Během několika dalších dní bylo opět chyceno 19 uprchlíků. Zbytku se IRA snažila pomáhat skrývat se na tajných místech. Někteří z nich skončili v USA, kde byli později dopadeni a vydáni zpátky.