Nízkorozpočtový film Záhada Blair Witch z roku 1999, který se stal přímo kultovním, je obklopen mnoha otazníky. Někteří doteď věří, že v lese u vesnice Burkitsville v Marylandu stále panuje krvelačná čarodějnice Elly Kedwardová zvaná Blair, mají důvod v to věřit? V dnešním top 10 žebříčku se seznámíme s několika zajímavými informacemi, které se netýkají pouze filmu, ale legendy samotné.
10. Jak již bylo psáno, snímek byl velmi nízkorozpočtový. Stál pouhých 25 tisíc dolarů. Šetřilo se opravdu na všem, i kamera byla pouze zapůjčena. Natáčení začalo v říjnu 1997 a trvalo pouhých 8 dní!
9. Herečka Heather Donahue se kvůli natáčení údajně opatřila kudlou. Nůž si pořídila proto, že měla přece jen trochu obavy sdílet stan se dvěma muži.
8. A teď taky něco vtipnějšího. Klení v podobě anglického „fuck“ (snad nemusíme překládat) zaznělo ve filmu přesně 154krát!! Pro zajímavost, nejvíce této nadávky objevíte ve stejnojmenném dokumentu z roku 2005 a poté v kanadském hororovém filmu Gutterballs z roku 2008.
7. Jedná se o nejvíce nelegálně stahovaný film roku 1999!
6. A teď to důležité, kolik je pravdivosti v legendě o čarodějnici Blair? Nic! Jediné, co je ve filmu opravdové je existence obce Burkitsville. Žádná legenda o čarodějnici neexistuje a nikdy neexistovala, byla zcela vymyšlena tvůrci snímku. Natáčení sice probíhalo ve skutečném Burkitsville a obyvatelé zaznamenaní ve filmu také byli skuteční obyvatelé, nikoli herci a hovořili o tom, že skutečně znají záhadnou legendu, ale v tomhle si pouze vymýšleli. Každopádně, o jejich vymýšlení neměli herci ani tucha… režisér jim neřekl o tom, že je s místními domluvený, aby referovali o Blair Witch.
5. Možná se stalo nějaké neštěstí v lese u Burkitsville, nicméně nic, co by bylo spojováno s Blair Witch, největším zdrojem a inspirací bylo známé pálení čarodějnic v Salemu a také legenda Bell Witch, ve které se vypráví o honu na čarodějnice v Tennessee.
4. Na oficiálních webových stránkách Záhady Blair Witch se snad poprvé v kinematografické historii objevili fake informace a důkazy. Tento krok můžeme považovat za geniální marketingový tah! Mimochodem, tento web je stále aktivní, proto se můžete sami podívat na vymyšlené evidence: http://www.blairwitch.com/aftermath.html.
3. Ještě než nastala premiéra filmu, byli ve stěžejní filmové databázi IMDB hlavní aktéři označení poznámkou „missing, presumed dead“, tedy nezvěstní, nejspíše mrtví.
2. Ve své podstatě celý film vznikl bez podpůrného, pevně daného scénáře. Říkáte si, jak je možné, že nakonec nějaký film vůbec vznikl? Koncepce natáčení byla doslova neuvěřitelná a věru originální. Produkce poslala ústřední trojici do lesů a denně jim pouze sdělovala pozice, na které se musí dostat. V cílové zastávce je vždy čekalo jídlo a informace o novém směru cesty. Herci se stále více stávali nedůvěřivými, že se jedná o pouhé natáčení, protože se začínali opravdu bát. Strach, který je zachycen ve filmu je skutečný. V noci je štáb děsil házením kamínků na jejich stan a pouštěním děsivých zvuků. Pamatujete si na scénu, kdy Heather našla před stanem klacíky celé od krve? Její reakce nebyla hraná, herečka byla na pokraji psychického zhroucení, obávala se, že se jim vážně něco stane.
1. Top jednička tentokrát navazuje na předchozí bod. Závěrečná scéna nebyla ničím jiným než realitou. Hercům nebylo vůbec řečeno, že narazí na opuštěný dům, který ve skutečnosti patřil asistentovi produkce. Hysterický křik hlavní herečky je skutečný, stejně jako pád kamery. Kvůli totálnímu psychickému vyčerpání herečky bylo touto scénou natáčení definitivně ukončeno.