10. Dračí Doupě
Pravda, tady se nejedná tak úplně o deskovou hru, ale upřímně, tahle legenda si tady svoje místo zaslouží a pokud se členové rodiny sejdou v kompilaci, kdy každý má rád fantasy sektor, je tahle aktivita jasnou volbou.
Nejlepší na tom celém je fakt, že ke hraní potřebujete jen tužku a papír, pár kostek a obrovskou dávku fantazie. Zejména pro jednoho určitého hráče. Tím je Pán Jeskyně a ten je zároveň tou nejdůležitější součástí, která s vámi až tak úplně nehraje.
Existuje samozřejmě oficiální průvodce hrou jak pro tohoto hráče, tak i pro ostatní a je jich pořádná kupa. Několik set stran kouzel, situací, popisů nestvůr a prostředí, bodové tabulky a zkrátka stohy podrobných informací o rozsáhlém světě plného nebezpečí a magie, ovšem to vám nebrání si vše od základů vymyslet sami a jen dodržovat základní pravidla.
A jak tedy na to?
Pán Jeskyně nakreslí mapu (důležité, veškeré mapy jsou kreslené na čtverečkovaný papír), na které se pak celá hra žije. Tady platí – Čím větší a rozsáhlejší mapa je, tím delší je samozřejmě hra samotná. V dětství jsme dokázali hrát jeden příběh i celý týden. Pán Jeskyně po mapě rozeseje nestvůry, jeskyně s poklady, ukryté truhlice, pasti a další různé příležitosti, jak zbohatnout, či přijít o život. Hráči pak už jen postupují dle svého uvážení s pomocí hodů kostkami, které určují i výsledek setkání s jakoukoliv překážkou či příležitostí.
Nejdůležitější na tom všem je stále Pán Jeskyně, který po celou dobu provází hráče souvisejícím příběhem, jenž si k mapě musí vymyslet. Čím zajímavější, tajemnější a dobrodružnější je vyprávění, tím větší prožitek ze hry samotné pak máte. Samozřejmě také popisuje vzniklé situace a jejich výsledek.
Hráčů se doporučuje jen několik, aby nevznikal přílišný chaos. Skvělý a epický příběh z vlastní Středozemě je na dosah rukou, nebojte se ho vyzkoušet.
Chybí vám v našem výčtu nějaká pecka, kterou byste chtěli doporučit? Nebojte se nám ji hodit do komentářů a užívejte s rodinou, jak se dá. 😊