8. Užívá se i při léčbě onemocnění
Ačkoli se kratom užívá spíše „rekreačně“ pro své stimulační, psychoaktivní i analgetické účinky, v dnešní době je jednou z možností, jak léčit určitá onemocnění, zvládat velké bolesti i závislosti. Uplatňuje se například při zmínění příznaků fibromyalgie, zažívacích i střevních potížích, zároveň může zlepšovat stav cukrovky a hypertenze.
9. Je spojený s abstinenčními příznaky
I když v porovnání s jinými opiáty má menší pravděpodobnost vyvolávat závislost, při dlouhodobém užívání se něco takového vyvinout skutečně může. Ze studií byly zpozorovány abstinenční příznaky jako poruchy nálady, bolesti svalů, průjem, hypertenze, nespavost, bolest kloubů a podrážděnost. Ze studií provedených v USA vyplynulo, že absťáky se objevují u 9-10 % uživatelů kratomu. Určité výsledky pak přinesla i studie provedená v Malajsii, kde u 73 % ze 293 můžu vznikly abstinenční příznaky, a to v průběhu 1-4 dnů od vysazení kratomu.
10. Z jeho původní verze vznikly ne-kratomy
Jakmile se kratom dostal do módy, vznikly i jeho náhražky a alternativy, takzvané nekratomy, které sice slibují stejné účinky díky mixu různých bylin, avšak neobsahují škodlivé alkaloidy v podobě mitragyninu a 7-hydroxymitragyninu. Tím pádem nehrozí zdravotní rizika ani pravděpodobnost vzniku závislosti, jako je tomu u kratomu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
TOP 10 Slavní géniové a jejich drogy
TOP 10: Zajímavá fakta o alkoholu