1. Pochází ze stromu podobnému kávovníku
Kratom (známý také jako Mitragyna speciosa) je stálezelený strom příbuzný kávovníku dosahující výšky 4-9 m. Roste v tropických oblastech, zejména pak v asijských zemích, jako je Thajsko, Malajsie či Indonésie. První zmínky o jeho použití pocházejí už z 19. století, kde byl využíván coby náhražka opiátů.
2. Konzumuje se v různé podobě
Z kratomu se konzumují převážně jeho listy, někdy jsou ale využité i menší stonky. Usušený kratom lze žvýkat, kouřit, vyrábět z něj extrakt nebo si za pomoci prášku připravit nápoj.
3. Obsahuje 25 známých alkaloidů a řadu flavonoidů
U kratomu byl zjištěný vysoký obsah alkaloidů – zejména mitragynin a 7-α-hydroxymitragynin (7-HMG), ovšem souhrnně se v něm nachází více než 25 známých alkaloidů. Mezi další zjištěné alkaloidy patří například mitraphyline, raubasin, mitragynalin, mitralactonal, paynanthein či rhynchophylin. Kratom dále obsahuje také flavonoidy, terpenoidy, polyfenoly a glykosidy. Vzhledem k různým poměrům několika látek existuje velké riziko negativního dopadu na organismus.
4. Jinde je zakázáný, u nás povolený
Přestože v České republice není užívání ani prodej kratomu zakázaný, nutno podotknout, že není schválený jako doplněk stravy, tudíž nelze garantovat jeho bezpečnost. V ostatních zemích je tomu ale jinak. Například v mnoha zemích Evropy (třeba Polsko, Švédsko…) je zcela zakázaný, v USA jsou vůči němu benevolentnější, ale snaží se jeho prodej regulovat. Oproti tomu zcela legální je třeba v Indonésii. Kdysi pak býval povolený i v Malajsii, ovšem od roku 2003 vzešla v platnost nová regulace jedovatých látek, a kratom se tak dostal na seznam těch zakázaných.