Může se to stát každému z nás. Ale nesmí se nám to vymknout z rukou. Emoční přejídání má nejen nevratná fyzická zdravotní rizika, ale i ta mentální. Problém je ten, že jídla, která nám udělají v daném momentu dobře, nám v celkovém obrazu udělají velice špatně.
Přečtěte si níže 10 tipů, jak tomu zabránit.
1. Zjistěte pravou příčinu svého přejídání
Měli jste špatný den v práci nebo jste uvízli v dlouhé dopravní zácpě? I to jsou důvody, proč se lidé potřebují uklidnit. Dlouhodobé emoční přejídání ale vyvolávají daleko hlubší a závažnější záležitosti. Deprese, chronický stres, velká životní ztráta, vše je možné a je důležité to umět adresovat. Až toto odhalíte, můžete se na svůj problém zaměřit jinými technikami.
2. Nezdravá jídla vůbec nekupujte
Jedna z nejlepších strategií, co nemáme, to nesníme. Myslete na tento bod již při svých nákupech. Je pravda, že někteří lidé nejsou líní si v moment, kdy je přejídání přepadne, dojít na nákup nebo objednat donášku. Zde pomůže pouze sebekázeň a uvědomění si, že pro sebe neděláme dobře.
Zamyslete se už při nákupu, čím určité věci nahradit. Místo čokoládového mlsání si kupte sušenky cereální, ovoce. Chipsy si vyberte ty ze zeleniny, ne bramborové, přepálené a ochucené.
3. Položte si otázku, proč teď doopravdy jíte
Až se ocitnete u ledničky, zeptejte se sami sebe, proč tu stojíte a zda máte opravdu hlad. A jak to poznáte? Představte si potravinu, kterou opravdu nemáte rádi a snědli byste ji pouze v případě nejvyšší nouze. Snědli byste ji i nyní?
Zjistěte tu motivaci, která vás k ledničce dovedla. Pokud hlad nemáte, zaměstnejte se jinak nebo si udělejte alespoň čaj.
4. Mějte potraviny, které snižují hladinu stresu
Jak bylo v předchozím bodu zmíněné, udělejte si čaj. Ano, právě čaj obsahuje pomocné antioxidanty pro snížení hladiny stresu.
Výborné jsou i ryby, předně losos. Nebo také hořká čokoláda, ořechy, luštěniny, ovoce a zelenina. Zásobujte se, jsou to chutné i prospěšné potraviny zároveň.