Japonské obyvatelstvo je známé vysokým věkem dožívání. Je to způsobeno především správným životním stylem. Japonské ministerstvo zdravotnictví dělá vše proto, aby lid této vysoce kulturní země žil co nejzdravěji. V dnešním TOP 10 příspěvku si vypíšeme, co dělá japonskou kuchyni tak zajímavou, oblíbenou a někdy i šokující!
10. Modla jménem rýže.
Japonské kuchyni zcela jistě dominuje rýže. Tato surovina je pro lidské tělo velmi zdravá, protože neobsahuje cholesterol, lepek ani sodík! V Japonsku se rýže pěstuje už více než 2000 let a zajímavé je, že jednu dobu se používala také jako platidlo.
9. Pro ocelové pusy se nabízí wasabi.
Možná jste o tomto zeleném křenu již slyšeli. Poslední dobou je velmi populární, v obchodních pultech můžete nyní už běžně sehnat wasabi pastu, arašídy ve wasabi těstíčku nebo chipsky s touto příchutí. Japonský zelený křen je zasyrova neuvěřitelně ostrý, mnohem více než náš klasický bílý křen. V japonské přírodě ho lze sehnat především u břehů horských řek.
8. Na zdraví! Podáváme saké.
Japonský alkoholový nápoj zvaný saké nazývali velcí světci doslova za svátost! Stejně jako my považujeme pivo za náš alkoholový idol, japonský národ považuje za svůj národní nápoj právě saké. Dokonce japonský básník Ótomo no Tabito napsal sbírku o 13 ódách na tento mok. Pokud pojedete na návštěvu do Japonska, mohlo by vás zmást, že slovo saké uslyšíte na každém kroku. Termín saké v Japonsku totiž obecně označuje alkoholový nápoj. Saké samotné je často přezdívané jako rýžové víno, protože jeho výroba je založena na kvašení rýže a vody, často je tento postup přirovnáván k výrobě našeho oblíbeného zlatavého moku – piva.
7. Co se skrývá pod zajímavým pojmem Šabu-šabu?
Šabu-šabu aneb „uvař si sám“. Tento pokrm vlastně vzniká samotnými strávníky přímo u jídelního stolu. Můžeme ho připodobnit třeba k fondue. Hosté se umístí podél stolu a sami si připravují přesně ty suroviny, na které mají právě chuť. Jedná se především o zimní gurmánskou tradici. Uprostřed stolu je umístěn horký kotlík, zvaný nabe, v němž se připravují klasické směsi zimních a podzimních přísad, hlavně houby, hovězí maso, zimní zelenina, tofu.
6. Meloun znamená v Japonsku luxus!
V japonské zemi je meloun přímo zbožňovaný a považovaný za luxus. Japonci se nebrání za něj utratit nelidské sumy. Jeden japonský obchodník dokonce vydražil 8kilový meloun v přepočtu za necelých 100 tisíc korun! Přes tyto skutečnosti je mezi japonskou mládeží oblíbená hra, kdy meloun, dobře odleželý v ledové vodě, pomocí pálky roztříští na co nejvíce kusů.
5. Amen, podáte mi ramen?
Kdo rád čte mangu, což je japonský nebarevný komiks, určitě se setkal s pokrmem nesoucí název ramen. Co to ale přesně je? Ramen jsou speciální nudle čínského typu, které se uvaří v kuřecím nebo vepřovém vývaru s bambusovými a fazolovými výhonky. Do uvařených nudlí se poté přidá maso a většinou také vejce uvařené natvrdo, houby, mořské řasy a sójová omáčka.
4. Popadněte své bentó, jde se na o!
Milovníci mangy musí tento termín také znát. Japonští strávníci vkládají své svačiny a obědy do speciálních lakovaných krabiček zvaných bentó. Tyto krabičky jsou složeny z jednotlivých přihrádek, do kterých se jednotlivé chody jídla pečlivě, a většinou velmi stylově, naporcují. Malá perlička: mladé Japonky si za pomoci benta většinou namlouvají své chlapce. Doma si připraví vkusný oběd, vloží do boxu a bentó předají svému vyvolenému.
3. Je libo syrové ryby v řase?
Kdo by neznal suši (sushi)? Vždyť je to většinou první pokrm, který nás u japonské gastronomie napadne. První zmínky o suši se objevují již v 7. století a doslovný překlad této speciality zní „kyselá rýže“. Jak jistě víte, tyto špalíčky se připravují z kousku zcela syrové ryby (případně krevet, chobotnic či jiných mořských potvor), zeleniny (například bílé ředkve, špenátu, okurky, pórku), rýže a mořské řasy. Není neobvyklé přidat houby nebo vejce. Patříte mezi milovníky suši? Jaký druh máte nejradši?
2. Pozor na vypíchnutí oka aneb odhoďte příbor a čapněte hůlky!
Haši, tak se správně nazývají japonské jídelní hůlky. Oproti hůlkám čínským, jsou kratší, křehčí a se špičatým hrotem. Pokud jste se někdy pokoušeli jíst pomocí hůlek, určitě vám to poprvé nešlo a obelstili jste celý postup tím, že jste sousto jednoduše na konec hůlky nabodli, věřte, že tohle by vám v Japonsku jen tak neprominuli! Napichování jídla na hůlky je zcela nepřípustné a neslušné stejně jako ta metoda, při které si misku s pokrmem nakloníte nad chřtán a za použití hůlek vše do svého ústního hangáru pouze přesypete.
1. Čaj, to není jen rychlovarná konvice a pytlík.
Čaj je v Japonsku používán už od 9. století, kdy byl budhistickými mnichy dovezen z Číny. Japonská populace se na čaj dívá jinak než ta naše. Horký nápoj je pro ně skoro svatý, z tohoto důvodu se pořádají i tradiční čajové obřady, zvané čajové ceremonie, které mají neuvěřitelně striktní pravidla! V průběhu obřadu je nutno dodržovat detailní gesta, servírování a pomůcky. Jedno zaváhání a stihne vás nelítostný pohled japonského milovníka čaje.