I když se vám v kapse hřeje řidičský průkaz, za volant si dobrovolně nesednete. Máte strach řídit, proto raději neřídíte vůbec. Není to škoda? Pokud uvnitř sebe cítíte, že chcete strach překonat, poradíme vám, jak na to.
Tip první: nespěchejte na sebe
Pociťujete strach z řízení? Pak se za to nestyďte. Rozhodně nejste jediní, kteří si za volantem byli nejistí natolik, že přestali řídit úplně a následně jim trvalo, nežli v sobě našli to správné řidičské sebevědomí.
Proto na sebe nespěchejte. Dopřejte si tolik času, kolik bude potřeba. Uvědomte si, že se chcete svého strachu zbavit kvůli sobě – vaším cílem není hodit jej za hlavu na lusknutí prstu jen proto, abyste se zalíbili druhým.
Tip druhý: vnímejte svůj strach jako dobro
Bojíte se řídit? Pak svůj strach neberte jako nepřítele, ale naučte se na něho pohlížet jako na něco, co vám může pomoci. Proč? Na rozdíl od nezodpovědných řidičů, kteří jako by se snad s řidičákem už narodili, totiž budete na silnici uvažovat racionálně.
Díky svému strachu budete zodpovědným řidičem, který bere ohledy jak sám na sebe, tak na ostatní. A taková vlastnost je na silnicích bohužel příliš málo vidět. Váš strach proto není nepřítel.
Tip třetí: nebuďte na to sami
Zatímco někdo se chce se svým strachem poprat sám, jiný cítí, že mu bude mnohem lépe, když se o své negativní pocity za volantem někomu svěří. A je-li to právě váš případ, pak na to nemusíte být sami. Oslovte někoho, kdo je vám blízký a komu důvěřujete.
Sdělit druhému člověku své obavy je svým způsobem osvobozující, pocítíte úlevu. Dostane se vám také potřebné podpory. Daného člověka, ať už to bude partner, rodič nebo třeba sourozenec či kamarád, požádejte, aby jezdil s vámi – vyrazte spolu někam, kde je klidnější provoz. Blízkost druhého člověka vám dodá na jistotě.
Tip čtvrtý: dělejte malé krůčky
Kde je psáno, že hned na první pokus musíte najet desítky kilometrů? Pakliže vás za volantem sužuje nejistota a strach, zaměřte se na malé krůčky. Řekněte si třeba, že daný den dojedete pár desítek metrů. Další den to může být o několik metrů dál.
Jakmile uvidíte, že se vám daří plnit dílčí cíle, nejenže začnete sami sobě více věřit, ale postupně tak dosáhnete cíle největšího – podaří se vám zbavit se strachu z řízení. Nakonec si to třeba začnete i užívat.
Tip pátý: zaplaťte si další lekce řízení
Máte za sebou řidičský kurz, ale za volantem se necítíte dobře? Pak se nestyďte zaplatit si další lekce řízení. Není to ostuda, není třeba se za to stydět. Instruktoři tu jsou od toho, aby vám dodali na sebejistotě, aby vám pomohli zvládat stresové situace.
Nemusíte chodit tam, kde jste si dělali řidičák – například pokud se cítíte hloupě. Porozhlédněte se po nabídkách kurzů řízení v okolí vašeho bydliště, kde jistě najdete to pravé.
Tip šestý: jezděte tam, kde je klid
Pokud se bojíte řídit, je nesmysl, abyste si hned naložili jízdu v náročném provozu. Vyrazit vstříc dopravní špičce během všedního dne je „sebevražda“. Věřte, že na vaší sebejistotě za volantem to rozhodně nepřidá. Ba spíše naopak.
Raději se vydejte někam, kde je klid. Mohou to být vedlejší uličky, kde nehrozí, že na vás budou troubit nervózní a netrpěliví řidiči.
Tip sedmý: v případě stresu klidně zastavte
Může se stát, že vás panika přepadne uprostřed jízdy. V takovém případě není rozumné řídit dál, protože vás nastalá situace ještě více vynervuje a mohlo by se stát nějaké neštěstí. Jak se tedy zachovat správně?
Pokud se stane, že během jízdy na vás padne nervozita, začnete cítit úzkost nebo paniku, zastavte s autem na vhodném místě – odpočívadla, vedlejší komunikace a podobně. Počkejte, až se situace uklidní a poté teprve pokračujte v jízdě.
Tip osmý: nevzdávejte to
Mít z něčeho strach je přirozené. Klíčové je, abyste se strachem nenechali pohltit natolik, abyste s řízením přestali úplně. Možná nepůjde obavy překonat hned, třeba to bude chtít několik pokusů, ale důležité je to nevzdat.
Nedovolte svému strachu, aby vás vyřadil „ze hry“. I když to nebude jednoduché, i když se během řízení několikrát budete cítit nepříjemně, je potřeba, abyste to další den zkusili znovu. Klidně pomalu, nikam nespěchat. Hlavně nepřestávat.
Tip devátý: jezděte tam, kde to znáte
Minimálně ze začátku pro sebe vybírejte trasy, které dobře znáte. Pakliže se řízení bojíte, moc si nepomůžete, když se vydáte někam, kde to neznáte – budete jen zbytečně zmatkovat, stresovat a to vám ve snaze strach z řízení překonat moc nepřidá.
Klidně si vybírejte trasy, kde nehrozí křižovatky a různé „překážky“, které jsou sice v provozu naprosto běžné, ale pro vás mohou být jen zbytečně stresující.
Tip desátý: vyjíždějte během dne
Kdo se bojí řídit, měl by získat sebejistotu za volantem ideálně přes den. Pokud můžeme doporučit, pak jezděte v době, kdy nehrozí náročný provoz – tedy ne v době oběda nebo v době, kdy se lidé vrací z práce (kolem druhé až čtvrté hodiny odpoledne).
Naplánujte si své jízdy tak, aby nehrozilo, že se třeba v polovině vyjížďky začne stmívat a vy se dostanete do stresu.
Zdroj: smallstepsbiglife.net
MOHLO BY SE VÁM HODIT:
TOP 10 AUT Z DEVADESÁTEK, NA KTERÉ SE NEDÁ ZAPOMENOUT