Většina z nastávajících maminek si přeje mít u porodu doprovod. Ať už se jedná ve většině případech o partnera, otce dítěte nebo o maminku rodičky. Vždy je nutné se informovat o podmínkách porodnice. Některé z nich doprovody nedovolují. Jaké jsou tedy úlohy doprovodu při porodu?
1. S přípravou to jde hned lépe
Těhotná žena se musí intenzivně připravovat na porod nejen po fyzické, ale také psychické stránce. Právě o podporu a duševní pohodu by se měl starat doprovod. Když sám nebude v klidu, tak ani maminka se nebude cítit dobře. Ke zvýšení pohody napomáhá návštěva porodnice před samotným zákrokem. Budete vědět, do čeho jdete, jak to tam vypadá – a nebudete tak překvapení v den D.
2. Edukace filmem
Další z věcí, která vás ochrání před nepříjemným šokem, je zhlédnutí tzv. porodního filmu. Je možné, že potom budete v šoku mnohem více než předtím. Říká se však, že kdo je připraven, není překvapen. Dokonale ukáže, co se děje během porodu. Jaké zákroky se provádí na ženě nebo jak se mění tělo rodičky v průběhu porodu. V samotné „akci“ pak doprovod může lépe a rychleji reagovat.
3. Bez komunikace nelze
Když muž nebo jiný doprovod vstupuje na porodní sál, musí přesně vědět o přáních budoucí maminky. Co si přeje, nepřeje, co je jí příjemné, a co ne. Zkrátka musí být seznámen nejen s průběhem porodu, ale i s partnerčinými touhami. Znalost mu napomůže splnit ženě, co jí na očích vidí.
4. Něžná podpora
Podpora u porodu může mít různé podoby. Nejen že každé ženě vyhovuje něco jiného, záleží třeba i na povaze partnera. Jedním z druhů podpory je takzvaná tichá podpora. Zahrnuje držení za ruku, hlazení, sladká slůvka do ucha. Doprovod chce svůj klid přesunout na rodičku, a tím jí navodit lepší atmosféru.