Obzvlášť v těch dnech, kdy máte všeho plné zuby, děti jsou rozdováděné a vůbec s vámi nespolupracují, se mohou ve vzteku vyřknout věty nebo hlášky, které zabolí. A přitom na první pohled možná ani bolestivě nezní a jistě je ani vy špatně nemyslíte. Pokud ale takové věty opakujete často, dítě si z nich může až do dospělosti odnést mnohem víc, než si myslíte. Takže tohle dětem nikdy neříkejte.
1. Nebreč, to bude dobrý
Anebo možná ještě hůř: „Nebreč, nebo ti dám důvod!“ Takhle určitě nezní utěšující věta k tomu, aby vaše dítě přestalo plakat. Určitě totiž existuje důvod v ten daný moment, jen ho vy jako dospělý jedinec nevidíte přes svou racionalitu. Namísto klasického „to bude dobrý“ se zeptejte, proč dítě pláče a zkuste spolu najít řešení. A pokud pláče ze známého důvodu, pokuste se ten problém hned spolu probrat a najít útěchu například v náručí rodiče.
2. Teď na tebe nemám čas
„Teď mě nech“ značí chvíli, kdy se vám nehodí být rodičem nebo zkrátka není čas na hrátky s dětmi. To, že zrovna potřebujete dopsat email vašemu šéfovi nebo se snažíte navléknout nit do jehly, vaše dítě nevidí jako důležitou událost. A možná ani doopravdy není. Pokud vaše dítě přišlo a chtělo se pomazlit, něco vám ukázat nebo vás pobízí ke hraní, zkuste vysvětlit, proč teď nemůžete. Protože pokud to necháte jen u jednoduché věty, že nemáte čas, ale už neřeknete proč, může si vaše ratolest vysvětlit situaci mnohem hůř.
3. Soudící hlášky
S vtipem několikrát vyřčené věty „je to takový můj sloník v porcelánu“ nebo „nebuď takový stydlín“ patří mezi negativní slovní nálepky, které možná na první pohled vůbec nevypadají zle, a už vůbec tak nejsou myšlené. Ale také ze všeho nejvíc mohou ublížit. Například věta „ty už jsi taková pěkná“ může v hlavě dospívající dívky znít až jako urážka na její tvarující se boky. Přemýšlejte nad následky těchto vět a zkuste vymyslet jinou hlášku, která nebude urážející. Anebo ještě lépe – vyhněte se těmto hláškám úplně a neříkejte je.
4. Zapomeňte na porovnávání
V životě rodičů je hlavním tématem srovnávání s ostatními dětmi, což ale nikomu neprospívá. Jestliže chcete zadělat vašim dětem na psychické problémy a pocit méněcennosti, pak dál používejte srovnávací fráze. Fráze, proč nemohou být vaše děti tak rychlé, chytré nebo dobré jako jejich spolužáci nebo sousedi nikdy neříkejte.