10 zvířat, která vás překvapí tím, jak jsou inteligentní

Inteligence zvířat je něco, co odborníky fascinuje již mnoho let. Je obecně známo, že delfíni a šimpanzi patří mezi nejinteligentnější zvířata na planetě, nicméně i další druhy oplývají notnou dávkou chytrosti. A mnohokrát jsou to právě zvířata, do nichž byste to nikdy neřekli. Budete překvapeni.
inteligentní
Věděli jste, že slepice je ve skutečnosti vysoce inteligentní zvíře? (foto: depositphotos)

1. Slepice

Slepice je opravdu mnohem víc inteligentní tvor, než byste si mysleli. I přesto, že slepičí mozek je hodně malý a pro přežití jej prakticky nepotřebují, jak dokazuje například Mike the Headless Chicken (kuře, které žilo bez hlavy 18 měsíců vcelku normální kuřecí život). No ale i tak mají slepice vysoce vyvinutý způsob komunikace.

Vědci přehráli zvuk kuřete, které zrovna našlo potravu do domestikovaného hejna drůbeže. Hejno si hned mezi sebou začalo předávat informace o nalezené potravě. Tento jev vědci označují jako „reprezentativní signalizace“, o níž se domnívali, že ji ovládají pouze lidé a primáti. Kuřata si ale mezi sebou dokážou předávat mnohem více informací – jako je například varování před predátory.

2. Holubi

Holubi nepatří zrovna mezi oblíbené ptáky, jelikož jsou považovaní spíše za tupé škůdce. Nicméně bylo prokázáno, že právě holubi mají význačnou kognitivní schopnost. Dokážou rozeznat, když se od sebe něco liší či jsou si dvě věci podobné. Jedná se o příklad abstraktního myšlení, které je vlastní nám, lidem. Zároveň mají možnost rozpoznat sami sebe v zrcadle zhruba na úrovni tříletého dítěte. Tuto schopnost má jen opravdu malé procento našeho zvířectva.

holub
Pozor na holuby, jsou chytřejší, než se zdá. (foto: depositphotos)

3. Pavouci

Mnoho z nás se pavouků bojí, a ani by nás nenapadlo, že jsou mnohem chytřejší, než si myslíme. Pavouci jsou vysoce společenští a inteligentní tvorové, kteří dokážou skvěle pracovat ve skupinách, například při stavbě sítě. Pokud je jich dostatek, klidně jsou schopní vytvořit síť o velikosti stromu. Například skákavka dokáže pracovat na principu pokus/omyl. Pokud se jednou zmýlí, nikdy pokus neopakuje a zkouší zase něco dalšího. Pavouci dokážou také reagovat na negativní či pozitivní zpětnou vazbu a podle toho měnit své počínání. Takže až se příště pokusíte nějakého zabít a neuspějete, možná jste ho právě posílili a v budoucnu se k vám dokáže lépe připlížit.

4. Ryby

Říká se, že rybky mají krátkou paměť – a to rozhodně není pravda. Jejich schopnosti tímto ale zdaleka nekončí. Dokážou totiž také i skvěle vzájemně komunikovat.

V jednom experimentu byla ryba umístěna do nádrže se sítí, která měla malou díru. Poté, co se naučila, kde je úniková cesta, byla vyjmuta. O rok později, když byla vhozena zpět do stejné nádrže, byla okamžitě schopna rozpoznat své okolí a uniknout. Zároveň je úctyhodné, že ryby odebrané z volné přírody, když jsou vhozené do nádrže plné ryb, které nikdy neviděly otevřený oceán, jsou schopné naučit své bratry v zajetí, jak rozpoznat predátory a přežít na vlastní pěst.

Total
0
Shares
Související články
dovolená
Read More

Top 10 míst pro zimní dovolenou

Zima je tady a s ní přichází čas na zasněžené dobrodružství! Pokud váháte, kam vyrazit na zimní dovolenou, máme pro vás Top 10 míst, která vás okouzlí svou krásou a nabídnou nezapomenutelný zážitek. Od horských středisek se sjezdovkami po kouzelná města plná vánoční atmosféry – naše výběr zimních destinací slibuje skvělý mix dobrodružství a odpočinku pro každého milovníka zimních radovánek.
Total
0
Share